پانزدهمین صورتجلسه شورای اسلامی شهرکاشمر
 • شماره جلسه :پانزدهمین     تاریخ96.8.30                       ساعت شروع:  18                      خاتمه 22

  نوع جلسه: رسمی  براساس برنامه زمانبندی شورای شهر

   

   

   

  نطق پیش از دستور

   

   

   

  ابتدا تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید  زینت   بخش جلسه شد. در ادامه آقای مهندس  خباززاده   رئیس محترم شورای   شهر ضمن  خیر مقدم   به اعضاء هفته بسیج و فرا رسیدن ماه ربیع الاول را گرامیداشتند

  در ادامه ایشان اظهار داشتند با توجه به آمار بالای جان باختن در حوادث ترافیکی، روز ۱۹ نوامبر بنام روز گرامیداشت قربانیان حوادث ترافیکی در دنیا نامگذاری شده است.
  ایشان با بیان اینکه این نامگذاری‌ها و تعیین یک روز در   حقیقت نشان دهنده اهمیت موضوع و یک یادآوری به تمام اقشار نسبت به آسیب‌ها و مشکلات آن است، متذکر شدند  ایران به دلیل آمار زیاد قربانیان حوادث ترافیکی از جمله   این کشورها است که گاها آمار آن به ۲۸ هزار نفر   در سال هم می‌رسد.
  در ادامه با اشاره به این که جان باختن روزانه ۴۵ نفر بر اثر حوادث ترافیکی در تصادفات جاده ای و شهری نگران کننده و                                   یک آسیب جدی است، یادآور شدند با توجه به اینکه میزان بالای مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی عوارض مختلف                                       سیاسی، اجتماعی و اقتصادی به دنبال دارد، ضروری است                                   با بررسی و ارائه راهکارهایی تدابیری در خصوص کاهش و جلوگیری از این گونه تلفات جانی اتخاذ شود.
  ایشان با اشاره به اینکه بر اساس آمار اعلام شده   آمار جان باختگان حوادث ترافیکی از ۲۸ هزار نفر به حدود ۱۶ هزار نفر رسیده است، اضافه کردند امیدوارم با استاندارد    شدن جاده‌ها و خودروها همراه با  ارتقای فرهنگی رانندگی به نقطه‌ای برسیم که مانند بسیاری از کشورهای دنیا، دغدغه‌ای در این زمینه نداشته باشیم.
  دادامه با بیان اینکه ۴۷ درصد مرگ و میرها در کشور بر اثر حوادث ترافیک اتفاق می‌افتد، افزودند  نیمی از جان باختگان حوادث استفاده کنندگان از موتورسیکلت هستند که عمدتا به مقررات راهنمایی و رانندگی بی‌اعتنا هستند.
  ایشان با تاکید بر اینکه استفاده از کلاه ایمنی سبب   کاهش ۴۰ درصدی مرگ و میرها می‌شود و از وارد شدن ضربه به سر جلوگیری می‌کند، بیان کردند در صورت رعایت   و احترام گذاشتن به قوانین راهنمایی و رانندگی    همراه با ارتقای فرهنگ رانندگی علاوه بر پایین   آمدن تعداد جان باختگان سبب کاهش بسیاری    از آسیب‌ها در حوزه‌های مختلف می‌شود.
  درادامه آقای دکتر اعمی با ابراز تاسف از جان باختن جمعی از هموطنانمان در حادثه زلزله کرمانشاه اظهار داشتند در این راستا ضروری است، یکسری اطلاعات در خصوص وضعیت شهر  جمع آوری و اقداماتی برای افزایش آمادگی در برابر   حوادث طبیعی و غیرطبیعی انجام دهیم.
  ایشان با اشاره به برگزاری جلسه کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر با محوریت مدیریت بحران، یادآور شدند                                             با توجه به قرار گرفتن کاشمر در جوار گسل ۷۰۰ کیلومتری  درونه که از کشور افغانستان شروع و بخشی از کشور را نیز در بر می‌گیرد و طی سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ شاهد   زلزله‌های ۳ تا ۵.۵ ریشتر در این شهرستان بودیم، باید تصمیمات و راهکارهای اجرایی و عملیاتی ارائه شود تا در مواقع  بروز حادثه شاهد بروز کمترین خسارات و تلفات باشیم.
  ایشان با تاکید بر اینکه کاشمر به لحاظ جاری شدن سیلاب نیز در معرص خطر قرار دارد، یادآور شدند                                  متاسفانه بسیاری از ساخت و سازهایی که در سال‌های اخیر انجام شده در مسیر خطر سیل بنا شده است.
  وی با ابراز نگرانی از ساخت و سازها و خیابان کشی‌های انجام شده در مسیر عبور سیلاب، متذکر شدند با توجه به اقدامات                                    انجام شده در حوزه ساخت و ساز در صورت یک    بارش شدید باران در شهر، سرعت جاری شدن                                            سیل به ۲۰ برابر افزایش پیدا کرده است.
  ایشان با بیان اینکه با وضعیت موجود و به منظور بررسی و تصمیم گیری در این زمینه، اقدام به تشکیل کارگروه                                         مدیریت بحران در کمیسیون برنامه و بودجه کردیم،   اضافه کردند در این راستا قصد موازی‌کاری با اقدامات سایر ادارات و نهادها نداریم، بلکه در این حوزه وظیفه خود      می‌دانیم که برخی اقدامات و فعالیت‌ها را انجام دهیم.
  وی با تاکید بر اینکه در کارگروه مدیریت بحران شورا و شهرداری کاشمر به دنبال ارتقای آمادگی برای مقابله و    جلوگیری از خسارت و نیز بازسازی در حین و پس از وقوع باران هستیم، افزودند هدف ما در راستای افزایش    سطح ایمنی و کاهش خطرپذیری شهر کاشمر با انجام هماهنگی‌ها و اتخاذ سیاست‌ها قبل از وقوع بحران به منظور    پیشگیری و آمادگی مقابله با بحران است.
  ایشان با اشاره به اینکه در گام نخست تلاش می‌کنیم با شناسایی ۱۰ مخاطره اصلی شهر کاشمر و تقسیم بندی آن                                             در ۲ گروه طبیعی و غیرطبیعی برای کاهش خسارات ناشی از آن برنامه‌ریزی کنیم، گفتند  برگزاری دوره‌های     آموزشی و اجرای مانورها از راهکارهای اصلی برای    آشنایی و آموزش شهروندان با بحران‌ها است.
  وی با بیان اینکه باید بانک اطلاعاتی کاملی  متناسب با واقعیت‌های موجود کاشمر تدوین و لیست از تمام ساختمان‌های                                   احداثی در سطح شهر به لحاظ تجهیزات ایمنی و آتش نشانی تهیه شود، اظهار داشتند پیشنهاد می‌کنیم شهرداری قبل از صدور                                 پروانه مالکین را مجاب به اخذ تاییدیه در زمینه حفر    چاه و اطفای حریق از کارشناسان مربوطه کنند.
  ایشان با تاکید بر اینکه ۲ ایستگاه آتش نشانی کاشمر به   لحاظ پراکندگی و تعداد جمعیت شهری پاسخگوی نیاز این شهر نیست، متذکر شدند با توجه به اهمیت موضوع  ضروری است،                               نسبت به جانمایی و مکان یابی اصولی بر اساس شاخص‌ها    و تحقیقات علمی برای احداث و راه‌اندازی ایستگاه شماره ۳ آتش نشانی اقدام شو اظهار داشتند در حال حاضر ۳۰۲ هکتار بافت فرسوده                                          در کاشمر داریم که متاسفانه هیچ مقاومتی در برابر زلزله ندارد.

  ایشان با تاکید بر اینکه در راستای جلوگیری از تلفات جانی در زمان وقوع زلزله باید موضوع احداث اتاق‌های امن     در خانه‌های ناپایدار مورد توجه قرار گیرد، افزودند   با توجه به اینکه بیشترین میزان تلفات حوادث زمانی است که مردم خواب هستند و عملا توان فرار و تصمیم‌گیری ندارند،      وجود این اتاق‌ها تا حد زیادی آمار تلفات را کاهش می‌دهد.
  ایشان با ابراز تاسف از انجام برخی ساخت و سازها بدون رعایت قوانین نظام مهندسی، افزودند در این راستا با توجه به اینکه شهرداری به تنهایی توان برخورد با تولیدکنندگان مسکن غیرمقاوم  را ندارد، نیاز است که یک جدیت جمعی شکل بگیرد  و فرهنگ ساخت بنای استاندارد و اصولی نهادینه شود

  ایشان  با اشاره به اقدام مثبت دولت در زمینه پرداخت تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی به روستائیان و شهرهای کمتر از ۱۰ هزار نفر برای ساخت مسکن مقاوم، یادآور شدند با توجه به اینکه برخی از روستائیان به شهر مهاجرت می‌کنند و حمایت از آنها نیز نکلیف است، اگر قانون‌گذار رویکرد پرداخت تسهیلات بنیاد مسکن در     شهرهای زیر ۲۰۰   هزار نفر را مدنظر قرار دهد، شاهد   اقدامات خوبی در                            7بحث ساخت و ساز خواهیم بود..
  ایشان با تاکید بر اینکه با تهیه طرح مطالعاتی   جمع‌آوری آب‌های سطحی اعلام داشتندخوشبختانه با توجه به وجود دو مسیل در غرب و شرق شهر کاشمر مشکل و           آسیب‌پذیری جدی در خصوص سیلاب نداریم.


  ایشان با بیان اینکه بر اساس استاندارد به ازای هر ۵۰ هزار نفر جمعیت باید یک ایستگاه آتش نشانی در شهر وجود داشته باشد، گفتند بر اساس آخرین سرشماری جمعیت شهری کاشمر حدود ۱۰۲ هزار نفر است و این در حالی است که ۲ ایستگاه آتش نشانی در دو نقطه از شهر با امکانات و تجهیزات فعال است‌، بنابراین با توجه                                                        به ۴۸ هزار نفر جمعیت خالی تا رسیدن به ظرفیتی که باید ایستگاه سوم راه اندازی شود  و ظرفیت نیروی انسانی و بار مالی ایجاد کند، ضروری نیست

  پیرو هماهنگیهای قبلی آقای دکتر یزدانی ریاست  محترم مرکز بهداشت ودرمان در معیت آقای دکتر    قائمی ریاست مرکز بهداشت  رئیس مرکز بهداشت   کاشمرو اقای رحیم زاده ،آقای افشاری در جلسه شورای    شهر حضور یافتند

  اقای دکتر یزدانی مدیرمحترم شبکه بهداشت کاشمر   با بیان اینکه طی سال‌های گذشته شاهد تحولات بسیار خوبی در حوزه بهداشت و درمان شهرستان بوده‌ایم، گفتند با  همکاری شهرستان حرکت بسیار خوبی در حوزه بهداشت اتفاق افتاد که اجرای چند پروژه‌ بسیار مهم از آن جمله بود.

  ایشان با اشاره به اینکه این پروژه‌ها اکنون از پیشرفت فیزیکی 80 تا 90 درصدی برخوردار هستند، عنوان کردند هر چند وزارت بهداشت به لحاظ اعتباری مشکلات بسیاری دارد ولی با پیگیری‌هایی که خواهیم داشت سعی می‌کنیم پروژه‌ها را هر چه سریع‌تر به نتیجه برسانیم تا شاهد ایجاد تحولی در حوزه سلامت شهرستان باشیم.                                                   در ادامه با اعلام اینکه اگر حمایت‌های شهرستان نمی‌بود و قرار بود روند قانونی خودش انجام شود این پروژه‌ها را اکنون نداشتیم، از بهسازی محل نصب دستگاه ام آر ای خبر دادند و گفتند امیدواریم برای ارائه خدمات بهتر تا پایان سال دستگاه ام آر ای نصب و  راه‌اندازی شود.

  درادامه از افزایش کادر تخصصی شهرستان خبر دادند و افزودند از ابتدای آذرماه 12 متخصص به مجموعه متخصصین    شهرستان اضافه خواهند شد.ایشان با بیان اینکه امروزه در بیمارستان‌های شهرستان ماهیانه بین 900 تا هزار عمل جراحی  انجام می‌شود، اظهار کردند امروز در کاشمر عمل‌هایی انجام می‌شود که به جز در مشهد و شهرهای بزرگ در هیچ شهر   دیگری انجام نمی‌شود.وی عمل تومور هیپوفیز را از جمله عمل‌های مهمی دانست که جز در مراکز استان‌ها در هیچ    شهری تاکنون انجام نشده است، بیان کردند طی یک سال   گذشته بالغ‌بر 300 عمل جراحی مغز و اعصاب   در بیمارستان حضرت ابوالفضل کاشمر انجام   شده است.ایشان با اشاره به اینکه با استفاده از امکانات جدید تلاش کرده‌ایم از سمت جراحی‌های سنتی به سمت جراحی‌های مدرن حرکت کنیم، گفتند خوشحالیم که دیگر نیازی نیست بسیاری از                                                    بیماران برایدرمان به سایر شهرها بروند.وی در ادامه با بیان اینکه با راه‌اندازی سردخانه‌های بیمارستان بسیاری از نارضایتی‌ها و مشکلات رفع شد، وضعیت فضای سبز بیمارستان حضرت ابوالفضل را مطلوب ندانست و افزودند برای بهبود وضعیت فضای سبز موجود نیازمند راهنمایی‌های شهرداری هستیم.

  ایشان همکاری در برنامه‌های آموزشی حوزه بهداشت  را از دیگر انتظارات خود از شورای شهر دانستند     و عنوان کردند امیدواریم در برگزاری کلاس‌های آموزشی    جهت کاهش حوادث و سوانح اعتباراتی از سوی شهرستان      اختصاص یابد.

  در ادامه آقای دکتر قائمی ضمن گزارشی از وضعیت     جمعه بازاراعلام داشتند به دلیل محصور و غرفه بندی نبودن جمعه بازار نمی‌توانیم بر این مکان کنترل داشته باشیم،همچنین اظهار     کردند به‌رغم اینکه از پیمانکار جمعه بازار تعهد محضری    گرفته‌ایم که اگر اتفاقات بهداشتی بیفتد آن‌ها هم باید       پاسخگو باشند اما بازهم شاهد مشکلاتی از نظر  بهداشتی هستیم.

  ایشان با اعلام اینکه برای به حداقل رساندن مشکلات اکنون صبح و عصر بازرسان مرکز بهداشت از جمعه بازار بازرسی می‌کنند،     عنوان کردند اگر مشکلات زیرساختی مرتفع شود    شاهد رفع بسیاری از مشکلات بهداشتی در این مکان     خواهیم بود.

  در  ادامه به وضعیت فعلی مراکز بهداشتی و درمانی موجود در شهر کاشمر اشاره کرد و گفتند اکنون دو مرکز عصمتیه و اباذر هستند که یکی استیجاری و دیگری قدیمی و فرسوده است.    در سال گذشته درخواستی برای اهداء زمین و پیگیری احداث مراکز جدید در شهر داشتیم که خوشبختانه با حمایت‌های    شورا و شهرداری اقداماتی انجام شد به طوریکه مراکزی شهری به 4 مورد افزایش یافت. ایشان با بیان اینکه در حوزه تأسیسات مشکلی نداریم به   وضعیت پایگاه‌های بهداشتی در سطح شهر اشاره کردند     و گفتند پایگاهی در خیابان حیدری توسط خیر و      پایگاه دیگری در کنار بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع)   توسط پیمانکار در حال ساخت است. و نیاز به  4 پایگاه بهداشتی دیگر در شهر کاشمرمیباشد.

   ایشان اعلام داشتند چون سه مرکز بهداشتی در بافت      فرسوده قرار می‌گیرد امیدواریم شهرداری در ستاد بازآفرینی جز برنامه‌های پیشنهادی برای جذب اعتبار قرار دهد تا بتوانیم    آن‌ها را تکمیل کنیم. وی با بیان اینکه به دلیل نبود زمین مناسب متأسفانه نتوانسته‌ایم پایگاه شهید مدرس را احداث کنیم،      افزودند امیدواریم شهرداری در فراهم کردن زمین جهت ارائه خدمات مناسب ما را همیاری کند.

  درادامه اعضای شورای شهر مواردی را مطرح و دراین خصوص بحث وتبادل نظرهایی بعمل امد

   

   

   

  ردیف

  مصوبات

   

   

   

   

   

   

  1

  پیشنهاد     شهرداری کاشمردر رابطه با محاسبه سرجمع عوارض نوسازی وبهای خدمات پسماند سال 96 برابر سال 95 مطرح شدبا توجه باینکه سال 96 فرمول قیمت منطقه ای توسط دارایی تغییر وهر سال نسبت  به سال  قبل رشد چند برابری را ایجاد میکند و هرسال لازم است تدبیر لازم جهت کنترل افزایش عوارض نوسازی صورت گیرد مطرح شد و مورد موافقت قرارگرفت

   

   

   

  2

  پیشنهاد شهرداری کاشمر درخصوص ملک واقع در بلوار بسیج – بسیج 14 حدفاصل 20 متری ضلع شمال مجموعه ورزشی شهرداری وبلوار بسیج  ، دارای رأی کمیسیون ماده پنج ،     موضوع حقوقات شهرداری مبنی بر وصول    قدرالسهم برمبنای 50%  ( بابت ماده 101 وتغییر کاربری ) بر اساس ارزیابی کارشناس رسمی دادگستری به ازای هر مترمربع 000.000/4 ریال مطرح شد ومورد موافقت قرارگرفت

   

   

   

  3

  پیشنهاد شهرداری کاشمر در خصوص تقاضای اقای اهنگر مبنی برتمدید شش ماهه قراردادمشارکت زمین متعلق بایشان واقع درامام یک مطرح شد با توجه باینکه  موضوع تعیین تکلیف نهایی  ملک مذکور در حال بررسی میباشد  لذا با تمدید قرارداد مشارالیه بصورت شش ماهه                  موافقت شد

   

   

   

  4

  پیشنهاد شهرداری کاشمر  منضم به درخواست پیمانکار جمعه بازار  در رابطه با تقاضای کاهش ده درصدی  مبلغ اجاره  جمعه بازار  مطرح شد .با  توجه باینکه در محل جمعه بازار تغییراتی  صورت گرفته که باعث کاهش درآمد  برای پیمانکار شده است لذا با پیشنهاد مذکور مبنی بر کاهش ده درصدی مبلغ اجاره موافقت شد

   

   

   

  5

  نامه معاونت محترم برنامه ریزی  وامورعمرانی   فرمانداری کاشمر منضم به یک نسخه صورتجلسه  کمیته انطباق مصوبات  شورای  اسلامی  شهرکاشمر  دررابطه با   بندهایی از دوازدهمین صورتجلسه شورای اسلامی  مطرح شد

   الف- در خصوص بند 4 صورتجلسه : با توجه باینکه  در قرارداد فی مابین دو نهاد (شهرداری ومسکن وشهرسازی) مقررگردیده آزاد سازی زمینها واقع در حریم جاده با اداره                     راه وشهرسازی باشد لذا مقررشد مبلغ مورد نظرتوسط شهرداری پرداخت و  در حسابهای فی مابین شهرداری واداره راه وشهرسازی منظور گردد.                                                                                                                                                                                  

  ب-. در خصوص بند پنج صورتجلسه: با توجه باینکه  در قرارداد فی مابین دو نهاد (شهرداری ومسکن وشهرسازی) مقررگردیده آزاد سازی زمینها واقع در حریم جاده با اداره     راه وشهرسازی باشد لذا مقررشد مبلغ مورد نظرتوسط شهرداری پرداخت و  در حسابهای فی مابین شهرداری واداره راه وشهرسازی منظور گردد.                                                                                                                                                                                  

  پ- در خصوص بند 6 صورتجلسه::  ملک بصورت ملکی بوده ودراختیار شهرداری کاشمرمیباشد 

   

   

   

   

  6

  نامه معاونت محترم برنامه ریزی  وامورعمرانی   فرمانداری کاشمر منضم به یک نسخه صورتجلسه  کمیته انطباق مصوبات  شورای  اسلامی  شهرکاشمر  دررابطه با  بندسوم ازیازدهمین صورتجلسه شورای اسلامی   مطرح شد

   الف- در خصوص بند 4سه صورتجلسه : با توجه باینکه مبلغ اجاره ماهیانه مبلغ ده میلیون ریال میباشد باعنایت                                       به تعیین آخرین حد نصاب معاملات از وظایف و اختیارات شورای شهر میباشد

   

   

   

  7

  صورتجلسه کمیسیون فرهنگی –اجتماعی شورای اسلامی شهرکاشمر به شرح  ذیل مطرح شد ومورد موافقت قرارگرفت

  1.   پیشنهاد 6شهرداری کاشمر  منضم به تقاضانامه های  دبیرستانهای استثنایی ولیعصر ، امام علی (ع) و   مدرسه استثایی بنفشه مبنی بر مساعدت مالی در هزینه های سرویس دانش آموزان مطرح شد نظرباینکه دانش آموزان مدارس مذکور از قشر محروم جامعه بوده و تأمین هزینه ها  برای خانواده های  این دانش آموزان مشکل بوده و گاهی اوقات موجبات ترک تحصیل دانش آموزان را فراهم می نماید لذا مقررگردید به مدرسه استثنایی امام علی (ع) مبلغ 000.000.20 ریال  دبیرستان استثنتایی ولیعصرمبلغ  000.000.10 ریال و مدرسه استثایی بنفشه مبلغ  000.500.1 ریال از محل اعتبارات ماده 16 بودجه شهرداری مساعدت شود

  2.   پیشنهاد شهرداری محترم کاشمر منضم به درخواست    هیأت امنای محترم مسجد امام علی                                 واقع در شهرک سیدمرتضی(ع)  در رابطه    با تقاضای  مساعدت به فعالیتهای فرهنگی                   مسجد مطرح شد.

  به شهرداری کاشمر اجازه داده می شود مبلغ     000.000.5 ریال  ( پانصد هزارتومان) از محل ماده 16  مساعدت نماید                      

   

   

  منتشرشده در تاریخ دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 | 5 ماه پیش